drewno kominkowe

Drewno kominkowe – jakie wybrać?

Drewno to surowiec znany ludziom od tysięcy lat. Wykorzystywany początkowo jako opał, a później także do budowy schronienia i prowizorycznych domów. Obecnie zastosowanie tego surowca jest podobne, wykorzystujemy je m. in. jako drewno kominkowe lub materiał budowlany. W tym artykule skupimy się na drewnie kominkowym, jego właściwościach, sposobach palenia i rankingu najlepszych gatunków drzew na opał.

Drewno – właściwości i przechowywanie

Drewno w odróżnieniu do innych surowców, takich jak ropa czy węgiel, jest surowcem odnawialnym. Dzięki temu jego wykorzystanie może być bardziej zrównoważone i ekologiczne. Oprócz tego, że lasy mogą stale być odnawiane warto dodać, że bilans dwutlenku węgla spalanego drewna jest równe zeru. Oznacza to, że związku CO2 wydziela się tyle, ile drzewo pochłonęło podczas jego wzrostu.

Podczas wycinki drzew, surowiec ten zdecydowanie różni się od tego, którym powinno się palić w kominku lub piecyku. Drzewo zaraz po ścięciu charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością. Może ona sięgać nawet około 80%. Warto wtedy pomyśleć o jego porąbaniu, ponieważ świeże i mokre drewno rąbie się lepiej niż suche. Takie porąbane drzewo najlepiej ułożyć i składować w przewiewnym oraz zadaszonym miejscu, jak np. drewutnia lub stojak na drewno. Należy jednak pamiętać, aby drewno leżało korą do dołu. To pozwali na obniżenie wilgotności drewna do nawet 15% (w zależności od gatunku drzewa).

Drewno kominkowe – jak palić w kominku?

W obecnych czasach bardzo dużo mówi się o odpowiednim spalaniu, nie tylko węgla, ale również innych surowców opałowych, takich jak drewno. Mimo to wiele ludzi nadal robi to źle. Warto zatem przypomnieć w jaki sposób palić m. in. drewno kominkowe. Najpierw należy sprawdzić czy drewno, które chcemy zapalić jest odpowiednio suche i zdrowe. Jeśli upewnimy się, że takie jest należy rozpalić ogień od góry. To ograniczy wytwarzanie dymu oraz smogu. Ponadto pozwala zaoszczędzić energię, ponieważ zdrowe i suche drzewo daje najwięcej ciepła.

Natomiast drewno kominkowe, które jest mokre lub zagrzybione, nie nadaje się do palenia. Jest to spowodowane tym, że przy jego paleniu wydziela się o wiele więcej szkodliwych substancji, a dym który wydostaje się z komina ma kolor szary. Takie drewno nie daje również tyle ciepła ile jego suchy odpowiednik.

Najlepsze drewno kominkowe – gatunki drzew

Na świecie istnieje bardzo dużo gatunków drzew. Jednak nie wszystkie nadają się do palenia w kominku. W Polsce można wyróżnić 7 gatunków, które można wziąć pod uwagę chcąc kupić drewno opałowe. Oto one: (kolejność ma znaczenie)

1. Grab: bardzo trudno się rąbie, daje najwięcej ciepła i długo się pali, czas suszenia to ok. 2 lata.

2. Buk: bardzo łatwo się rąbie, długo się pali, czas suszenia to ok. 2 lata.

3. Dąb: łatwo się rąbie, daje dużo ciepła i długo się pali, czas suszenia to ok. 2 lata.

4. Brzoza: dobrze się rąbie, szybko się pali, czas suszenia to ok. 1 rok.

5. Sosna: bardzo łatwo się rąbie, szybko się pali i świetny na rozpałkę, czas suszenia to ok. 1 rok.

6. Olcha: dobrze się rąbie, szybko się pali, czas suszenia ok. 1 rok.

7. Świerk: trudno się rąbie, strzela przy spalaniu, czas suszenia to ok. 1 rok.

Zatem jak można zauważyć, większą wartość opałową ma drewno kominkowe pochodzące z gatunków liściastych, takich jak grab, buk czy dąb.

Podsumowanie

Drewno to odwieczny surowiec, który wciąż odgrywa istotną rolę zarówno jako materiał opałowy, jak i budowlany. Jego odnawialny charakter sprawia, że jest ekologiczną alternatywą dla surowców takich jak węgiel czy ropa, a proces spalania drewna charakteryzuje się zerowym bilansem dwutlenku węgla. Aby drewno kominkowe było efektywnym źródłem ciepła, ważne jest jego odpowiednie przechowywanie i suszenie. Właściwe spalanie suchego drewna nie tylko minimalizuje emisję szkodliwych substancji, ale także maksymalizuje produkcję ciepła. Najbardziej wartościowe gatunki drewna kominkowego to grab, buk i dąb, które cechują się długim czasem palenia i wysoką wydajnością energetyczną. Zatem, wybierając drewno kominkowe, warto zwrócić uwagę na gatunki liściaste, które oferują najlepsze właściwości opałowe.

Odwiedź nasz profil „Stolarze.info” na Facebooku! [KLIKNIJ TUTAJ]

Inne artykuły:

Drewno dębowe w meblarstwie – cechy i zastosowanie

Jak prawidłowo rozpalać kominek i jak w nim palić ECO?