styl japandi kuchnia

Styl Japandi w aranżacji wnętrz.

W branży stolarskiej i meblarskiej, jak w wielu innych, stale następują zmiany trendów. Dzięki temu powstają różne style, a moda cały czas się zmienia. Podobnie jest i w tym przypadku. Rynek wytworzył styl jakim jest styl Japandi. Czym jest i jakie ma cechy charakterystyczne opiszemy w tym artykule.

Czym jest styl Japandi?

Jak można łatwo się domyślić określenie Japandi pochodzi od dwóch innych słów: Japan (pol. Japonia) oraz Scandi (pol. Skandynawia). Zatem jest to styl łączący japoński minimalizm i skandynawską funkcjonalność. Korzenie tego stylu można zauważyć już przed 150-laty kiedy duńscy architekci i artyści wyjechali do Japonii w poszukiwaniu inspiracji. Obecnie został spopularyzowany, dzięki globalizacji i fascynacji stylu minimalistycznego. Szczególną rolę odegrała pandemia COVID-19, podczas której ludzie poszukiwali prostoty w swoich mieszkaniach i domach.

Cechy charakterystyczne stylu Japandi

Styl Japandi łączy japoński minimalizm i skandynawską funkcjonalność. Oprócz tego, że meble charakteryzują się prostotą wykonania i funkcjonalnością, do jego kluczowych cech można zaliczyć:

  • Naturalne materiały: japoński minimalizm wymusza w tym stylu stosowanie naturalnych materiałów do produkcji mebli. Najczęściej wykorzystywane są materiały, które nie wymagają szczególnej ingerencji człowieka. Należą do nich m. in. drewno i bambus, ale również ceramika oraz kamionka. Materiały te są cenione za swoją trwałość, autentyczność i ekologiczny charakter.
  • Neutralna paleta kolorów: jako, że styl Japandi charakteryzuje się naturalnymi materiałami, nie mogło być inaczej z paletą kolorów. W stylu tym dominują jasne barwy, takie jak błękit, biel, beż czy szarość. Wraz z naturalnymi meblami tworzą one spokojną aurę i harmonijne wnętrze, co sprzyja odpoczynkowi oraz relaksowi.
  • Proste linie: meble w stylu japandi, charakteryzują się prostymi liniami. Dlatego stoły, krzesła czy szafki są kwadratowe lub prostokątne. To jeszcze bardziej podkreśla znaczenie minimalizmu i funkcjonalności takiego wystroju wnętrz
  • Dekoracje: ważną cechą tej estetyki jest to, że nie znajdziemy w niej wielu dekoracji. Jeśli jednak występują to są oszczędne i dyskretne. W ramach dodatków najczęsciej wyróżnia się ramki na obrazy, wazony i lampy, które także są utrzymane w symetrycznych kształtach.

Realizacje w stylu Japandi

Jak można zauważyć na powyższych zdjęciach styl Japandi wykorzystuje naturalne materiały, w jasnych barwach. Widać również charakterystyczne proste linie, a także brak nadmiernych dekoracji.

Odwiedź nasz profil „Stolarze.info” na Facebooku! [KLIKNIJ TUTAJ]

Inne artykuły:

Drewno dębowe w meblarstwie – cechy i zastosowanie

Wood Tech Warsaw Expo 2025