Unijna dyrektywa ESPR wprowadza istotne zmiany, które mają na celu zwiększenie zrównoważoności produkcji oraz transparentności na rynku. Dla branży meblarskiej oznacza to konieczność dostosowania do nowych wymogów, co niesie zarówno wyzwania, jak i szanse na rozwój. Jakie zmiany czekają producentów?
Co to dyrektywa ESPR?
18. lipca 2024 w życie weszła unijna dyrektywa ESPR. Jej skrót (z j. angielskiego) można rozwinąć jako ekoprojekt dla rozporządzenia dotyczącego produktów zrównoważonych. Celem tej dyrektywy jest sprawienie, aby europejska gospodarka była zarówno konkurencyjna oraz nowoczesna, jak i neutralna dla klimatu. ESPR ma zatem przyczynić się do:
- zmniejszenia odpadów,
- dostosowania produktów do gospodarki neutralnej dla klimatu
- przejrzystości łańcucha dostaw poprzez Cyfrowy Paszport Produktu (DPP)
Jednak dyrektywa ESPR podkreśla, że jej cele nie mają mieć znacznego wpływu na cenę oraz funkcjonalność produktów.
Czym jest DPP?
DPP to Cyfrowy Paszprot Produktu. Odgrywa on ważną rolę w ramach dyrektywy ESPR. Jest to cyfrowy dokument, który będzie zawierał najważniejsze informacje o produkcie, takie jak: pochodzenie produktu, użyte materiały do jego produkcji oraz wpływ na środowisko i ślad węglowy. Będzie on również zawierał informacje nt. możliwości recyklingu takiego produktu. Celem takiego paszportu są m. in.:
- Gromadzenie i udostępnianie danych o produkcie w całym jego cyklu życia,
- ułatwienie recyklingu, napraw i ponownego wykorzystania produktów,
- zwiększenie transparentności łańcucha dostaw.
Zatem Paszport DPP i zawarte w nim informacje mogą mieć wpływ na świadomość klientów i konsumentów, którzy mogą podjąć decyzję o zakupie w oparciu o ten cyfrowy dokument. Ale może również być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa i organizacje w celach marketingowych, poprzez wykazywanie zgodności z regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Inną istotną kwestią jest możliwość wykorzystania danego produktu do ponownego użycia w ramach recyklingu. Taki paszport ułatwia dotarcie do potrzebnych informacji na ten temat i przyspieszenie całego działania.


Wpływ i wyzwania wynikające z wdrożenia ESPR oraz DPP
Dyrektywa ESPR oraz Cyfrowy Paszport Produktu będą miały wpływ na wiele tysięcy firm i przedsiębiorstw. Nie ominie to również zakładów branży meblarskiej. Choć regulacje te mają na celu zwiększenie zrównoważoności i transparentności, wiążą się także z wyzwaniami, które wymagają zaangażowania różnych grup interesariuszy.
Producenci poniosą największą odpowiedzialność za zgodność produktów z wymaganiami ESPR. Muszą oni zapewnić cyfrowe paszporty produktów, zaprojektowanie produktów zgodnie z wymogami ekoprojektu (recykling, energooszczędność) oraz opatrzenie produktów numerami identyfikacyjnymi (np. numer typu, partii lub seryjnym).
Zadaniem importerów będzie upewnienie się, że producent przeprowadził ocenę zgodności i stworzył odpowiednią dokumentację techniczną produktu oraz powstrzymanie się od wprowadzania na rynek produktów, które nie spełniają wymogów ESPR.
Natomiast obowiązkiem dystrybutorów będzie weryfikacja obecności znaku CE, etykiety oraz powiązania produktu z Cyfrowym Paszportem Produktu, a także zapewnienia, że do produktu dołączono niezbędne dokumenty i instrukcje w języku zrozumiałym dla konsumentów.
Podsumowanie
Wdrożona dyrektywa ESPR i DPP to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i transparentności na rynku unijnym, który przynosi korzyści dla konsumentów i środowiska. Jednak realizacja tych zmian wymaga inwestycji, dostosowania procesów oraz rozwiązywania wyzwań związanych z logistyką i zarządzaniem danymi. Kluczem do sukcesu będzie ścisła współpraca między producentami, importerami, dystrybutorami oraz organami nadzoru.